Ціною життя: у Кропивницькому живе Праведниця народів світу (ВІДЕО)

Вівторок, 28 січня 2020 12:00

У Кропивницькому мешкає Праведниця народів світу – дев’яносточотирирічна Зінаїда Жиленко. Це звання жінка та її батьки Євгенія та Вікентій Юхнель отримали за те, що у 1941 році родина переховувала від нацистів шіснадцятирічну єврейку Аллу Грановську, з посиланням на Суспільне повідомляє mandarin-news.

Звання Праведник народів світу країна Ізраїль присуджує усім людям, хто рятував євреїв у роки Другої світової війни. Їх імена заносять на стіну пошани в музеї Яд ва-Шем.

Німці, коли вступили, збирали євреїв, і розстрілювали. Забрали батьків її, а вона залишилась за дверима. Коли вони пішли, Алла вийшла з укриття, –  пригадує події сімдесятидев’ятирічної давнини Зінаїда Жиленко.

Тоді їй було шіснадцять років. Каже, після того, як у вересні 1941 року нацисти забрали батьків Алли Грановської, дівчині нікуди було йти.

Донька Зінаїди Жиленко, Тамара Антіпова, розповідає, як Алла Грановська залишилась жити в родині її матері:

Зустріла мою маму, мама її привела додому, вона просилася хоч на одну ніч переночувати, але батько сказав, що Алла залишиться у них. І сказав, що якщо ви, дівчата, хоч одній людині скажете, що вона тут, то нас всіх не буде.

Алла залишилась у родині Жиленків на півроку:

На горіщі вона жила. Звичайно, і холодна, і голодна. Ми носили їй, але й у нас нічого не було такого, щоб нагодувати добре людину.

Розповідає – навесні 1942 року Алла Грановська пішла від них, щоб дістатися в Одесу. Дорогою її схопили нацисти. Вони вивезли дівчину на роботи в Німеччину. Після війни вона вернулась, і першим, до кого вона прийшла – до родини Жиленків.

У 90-х роках Зінаїда Жиленко почула по радіо, що Ізраїль дає відзнаки людям, які рятували євреїв у роки Другої світової війни. Тоді розпочали збирати документи і шукати свідків, які могли б підтвердити, що родина переховувала єврейку в себе вдома.

У 1999 році ми отримали лист із Яд ва-Шем про те, що ми отримали звання Праведників народів світу, оцю грамоту і медаль, де викарбувані прізвища дідуся, бабці і мами, – говорить Тамара Антіпова.

Медіа

Прочитано 680 разів
Останнє редагування Вівторок, 28 січня 2020 11:46
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Додати коментар


SportDiscounter SportDiscounter Спортландия
+